Användarnamn:
Lösenord:

Sydöstra Skånes Räddningstjänstförbund

Sydöstra Skånes Räddningstjänstförbund bildades den 1 januari 2000 genom att räddningstjänsterna i Simrishamn, Skurup, Tomelilla och Ystad organiserades i ett gemensamt kommunalförbund. Den 1 januari 2006 anslöts även Sjöbo räddningstjänst till förbundet.

Verksamheten styrs av en från medlemskommunerna tillsatt direktion bestående av 11 ordinarie ledande politiker. Verksamheten regleras av en förbundsordning som styr verksamheten och den ekonomiska fördelningen mellan medlemskommunerna. Förbundsdirektionens verkställande tjänsteman är räddningschefen

Förbundet har det administrativa sätet i Ystad och operativa styrkor i alla fem kommunerna. Syftet med förbundet är att bättre och effektivare kunna utnyttja tillgängliga resurser inom det gemensamma räddningstjänstområdet.

Verksamhetsområdet skall vara inriktat på att ge människors liv, hälsa och egendom samt miljön ett med hänsyn till de lokala förhållandena tillfredställande och likvärdigt skydd mot olyckor.

Denna sida uppdaterades senast 2010-05-28
Ansvarig för sidan är Anders Karmestam
Aktuellt
Vi söker Deltidsanställd brandpersonal - kvinnor och män
Vi söker deltidsbrandmän till våra stationer i Tomelilla och...
Läs mer>>
Ny lag om brandfarliga och explosiva varor
...
Läs mer>>
SÖRF operativa i RAKEL
För att förbättra sitt samband inom räddningstjänstförbundet...
Läs mer>>
Använande av handsprit.
I syfte att förebygga spridning av den s.k svininfluensan, h...
Läs mer>>
Att drabbas av en olycka.
När man har varit med om en olycka är det ofta svårt att vet...
Läs mer>>
Brandvarnare
80 % av alla dödsbränder i Sverige sker i våra bostäder. Mån...
Läs mer>>
Förändrad automatlarmshantering!
Som tidigare medelats (SÖRF-info nr 1/2008) kommer vi att se...
Läs mer>>
Skydda ditt hem!
De anlagda bränder som inträffat nyligen i Ystad tätort visa...
Läs mer>>
Projekt FIP- Första insats person, uppdaterad
Som ett led i att nå fler av våra innevånare snabbare, pågår...
Läs mer>>
I väntan på ambulans / Sjukvårdslarm i SÖRFs område
Enligt avtal med KAMBER skåne kan stationerna inom SÖRF larm...
Läs mer>>